Eterinių aliejų kokybė: kaip atskirti kokybiškus ir kaip suvokti jų grožį?

Kaip atskirti kokybišką eterinį aliejų nuo prasto, suvokti jų įvairovę ir grožį?

Vienas dažniausiai man užduodamų klausimų yra būtent šis praktinis klausimas – kaip atskirti gerą eterinį aliejų nuo prasto? Atsakymas labai paprastas: tam reikia laiko ir praktikos. Išgirdę, jog reikia lavinti uoslę, nuolat uostyti, mokytis analizuoti kvapus, kaupti žinias apie eterinius aliejus, būti kritiškiems ir pasitikėti savo pojūčiais, pašnekovai dažniausiai lieka nuvilti tokio mano atsakymo.

Palengvindama užduotį, noriu atkreipti dėmesį į kelis išorinius požymius, būdingus kokybiškiems eteriniams aliejams, kuriais reikia griežtai vadovautis perkant eterinius aliejus aromaterapijai.

Jų etiketėse paprastai nurodomas:
— lotyniškas augalo pavadinimas, porūšis, kultivaras, kad būtų išvengta klaidų, galinčių atsirasti dėl vietinių liaudiškų empirinių pavadinimų vartojimo;
— chemotipas, jeigu tokio esama; tai būdingos ir esmingos molekulės, kurios sudaro didžiąją eterinio aliejaus dalį;
— kilmės šalis, nes ji suteikia svarbią informaciją apie aromatinių augalų aplinką, turinčią didelę įtaką eterinių aliejų biocheminei sudėčiai;
— auginimo būdas: ar augalas yra laukinis, ar užaugintas, o jei užaugintas, tai ar ekologiškai; retų augalų (pvz., santalų, agarmedžių ea) atveju, ar jie yra iš tvarių šaltinių;
— distiliuojama augalo dalis: iš žievelių, sėklų, šaknų, lapų ir t.t.

Kokybiškas eterinis aliejus visada bus 100% natūralus, grynas ir nemodifikuotas, t. y. neskiestas pusiau sintetinėmis ar sintetinėmis molekulėmis, mineralinėmis alyvomis; nerektifikuotas, ne peroksiduotas, nepakitusio kvapo ir spalvos, taip pat be jokių priedų, kitų eterinių aliejų, augalinių aliejų, alkoholio, terpenų.

Kokybiški eteriniai aliejai parduodami specializuotose parduotuvėse. Informacijos apie pardavėją ar gamintoją galima rasti internete. Kokybiški eteriniai aliejai nėra pigūs. Tikėtis, kad didelės kompanijos parduoda itin aukštos kokybės eterinius aliejus, neverta. Objektyviai neįmanoma gauti aukštos kokybės eterinių aliejų, jei distiliuojame juos pramoniniu būdu šimtais tonų.
Kokybiškiausius eterinius aliejus distiliuoja meistrai nedideliuose ūkiuose, kur reikia daug rankų darbo, nuolatinės priežiūros ir meilės augalams bei jų substancijoms. Jokio stebuklo čia nėra. Be to neišsiverčia nei maisto gamintojai, nei aliejaus spaudėjai ar vyndariai.

Augalo kvapas ir eterinio aliejaus kvapas

Pirmasis mano mėginimas įvertinti eterinio aliejaus kokybę buvo labai paprastas — augalo kvapą palyginau su jo eterinio aliejaus kvapu. Vėliau, pradėjusi sistemingai domėtis eteriniais aliejais, pastebėjau, jog eterinių aliejų distiliuotojams yra itin svarbus gyvo augalo kvapas — jie jį puikiai pažįsta ir stengiasi sukurti tokias distiliavimo sąlygas, kokios geriausiai tiktų konkretaus augalo kvapui išsaugoti.

Kokybiškas eterinis aliejus nebūtinai turi skaniai kvepėti. Jei eterinio aliejaus kvapas visiškai nepanašus į augalo, iš kurio jis buvo išgautas, kvapą ir įtartinai „skaniai“ kvepia, greičiausiai toks aliejus buvo „pagerintas“ sintetiniais priedais. Kokybiškų eterinių aliejų rinkoje su tuo susiduriama retai, tačiau masinės produkcijos jūroje tai gana dažna.

Eterinio aliejaus trukmė ir jo terapinis poveikis

Smalsūs pašnekovai dar klausia, ar eterinio aliejaus kvapo trukmė priklauso nuo kokybės?
Kvapo išlikimas ant lapelio priklauso ne nuo eterinių aliejų kokybės, o nuo jo lakumo. Eterinių aliejų išsivadėjimo trukmė apibūdinama tomis pačiomis trimis lakumo gaidomis kaip ir parfumerinės medžiagos. Lakiausia, arba viršutinė, gaida būdinga citrusams, levandoms, mirtenėms, spygliuočiams — jų trukmės ant lapelio laikas siekia apie 1 valandą. Vidutinio lakumo, arba širdies, gaida būdinga prieskoniniams, gėliniams, kai kuriems žoliniams eteriniams aliejams — jų trukmės laikas apie 3-8 valandos. Sunkiausios, klampiausios, arba bazinės, gaidos eterinių aliejų — pačiulių, vetiverijų, ambrinių, balzaminių — kvapai gali neišsivadėti labai ilgai: paras ar net mėnesius.

Tos pačios rūšies eterinių aliejų išsivadėjimo trukmės laikas, akivaizdu, nežymiai skirsis nelygu sudėtis ir kokybė. Žymiai ilgesnė trukmė toli gražu ne visada reikš geresnę kokybę, tačiau sukels minčių apie priemaišas.

Beje, visai nesunku išmokti įvertinti sveikatinamąjį eterinių aliejų poveikį. Ištepkite keliais lašais gryno eterinio aliejaus šlapią kūną duše. Vieną dieną išsitepę vienų kurių levandų eteriniu aliejumi, o kitą – kitų, netrukus pajusite, kuo jie skiriasi. Paskui galima praktikuotis su tos pačios šeimos augalų eteriniais aliejais — kelias dienas iš ryto ant šlapio kūno paskirstykite po kelis lašus spindulinių eukaliptų aliejaus, kitas kelias dienas — mirtų, o dar kelias —– penkiagyslių mirtenių eterinio aliejaus. Gana greitai suprasite, kuo jie skiriasi, perprasite jų poveikio subtilumus ir tai, kuris iš tų eterinių aliejų jums labiausiai tinka, patinka ar nepatinka.

Atlikę tokią praktinę analizę, gausite daug atsakymų į savo klausimus. Savo pastabas, potyrius užsirašykite. Nenoriu užbėgti už akių ir atimti iš jūsų pažinimo džiaugsmą… Po kiek laiko jūs patys turėsite vertingus savo stebėjimų užrašus, įsitikinsite, jog lavinant uoslę išsiplėtė jūsų kvapų atmintis bei olfaktorinė pasaulėvoka. Taip pat taps aišku, jog laikas ir patyrimas yra jūsų sąjungininkai.

Kantriai ir nuosekliai metai iš metų praktikuodamasis su daugybe eterinių aliejų, gautų iš skirtingų augalų fenotipų, iš įvairiausių augimviečių ir skirtingų distiliuotojų, įgundi visai nesunkiai atskirti kažkokį plantacinį, fabrikinį ar falsifikuotą niekalą nuo tikrai gero eterinio aliejaus. Jokios mistikos čia nėra.

Žinoma, profesionaliam darbui, rimtiems tyrinėjimams vien olfaktorinės analizės nepakanka, reikalingi ir preciziški laboratoriniai tyrimai. Tačiau net pačiose šiuolaikiškiausiose laboratorijose pirmutinis bet kurios kvapiosios substancijos vertintojas yra išlavinta žmogaus nosis.

© Laimė Kiškūnė
2018
(nuotr. Reader’s digest ir Fragonard)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *