UOSLĖ: kaip ją atgaivinti jai nusilpus?

Pastaruoju metu dažnokai linksniuojami žodžiai — anosmija, hiposmija, parosmija — nėra tik koronaviruso sukeltas uoslės praradimas, nusilpimas ar sutrikimas. Šie reiškiniai žinomi turbūt nuo pat žmonijos atsiradimo.
Virusinės infekcijos kartais sukelia itin ilgai trunkančią anosmiją, kuri savo ruožtu gali tapti sunkių pasekmių, tokių kaip depresija, priežastis. Todėl mokslininkai ieško būdų, kaip gydyti uoslės praradimą.

Vienas iš būdų, kaip atgauti uoslę, — tai uostyti eterinius aliejus!

Britanijoje viena moteris po virusinės infekcijos prarastos uoslės negalėjo atgauti maždaug ketverius metus — ji vėl ėmė užuosti tik tada, kai, paklausiusi profesoriaus, gydančio eteriniais aliejais, rekomendacijos, ėmė reguliariai uostyti eterinius aliejus. Po ilgo treniruočių periodo moters anosmija virto parosmija, ji pradėjo užuosti neįprastus kvapus, dažniausiai blogus — degėsių, šlapimo, metalo. Bet tai yra normali uoslės atgavimo proceso dalis. Ji neprarado motyvacijos ir, besitreniruodama toliau, po kurio laiko pradėjo justi citrinų eterinio aliejaus kvapą, o paskui ir vis daugiau kvapų.

Amerikiečių mokslininkas Charlesas Wysotskis, dirbęs Monellio cheminių jutimų centre (Monell Chemical Senses Center) Filadelfijos mieste, įrodė, kad, uostant tam tikras medžiagas, įmanoma įveikti anosmiją. Mat uoslė yra labai plastiška — jos neuronai atsikuria kas kelios savaitės, o atraminės ląstelės, kurios vaidina itin svarbų vaidmenį koronaviruso patekimo į organizmą procese, — per kelias dienas ar net kelias valandas.

Charleso Wysotskio istorija prasidėjo nuo androstenono, kiaulės feromono, kurį pusė žmonijos užuodžia kaip medieniškai muskusišką arba pasenusio šlapimo kvapą, o kita pusė žmonių išvis neužuodžia. Pats Wysotskis šio feromono taip pat nepajėgė užuosti. Prie androstenono jis grįžo po daugelio metų, kai Monellio centre pradėjo mokslinius tyrimus.

Eksperimentuodamas su uosle, jis savo didžiai nuostabai atrado, kad pradėjo justi androstenono kvapą. Tuo metu niekas netikėjo mano istorija, sako mokslininkas. Bet aš pats buvau tvirtai įsitikinęs, kad ilgą laiką pakartotinai uostant tuos pačius kvapus, galima atrakinti uoslę. Įkvėptas savo patirties jis atliko eksperimentą su dvidešimčia visiškų anosmikų. Po pusantro mėnesio, per kurį jie kasdien tris kartus uostė kvepiančias medžiagas, pusė iš jų pradėjo justi kvapą. Šio tyrimo rezultatas įrodė, kad negalėjimas užuosti nėra nekintama savybė.

Didžiąją istorijos dalį anosmijos gydymas buvo laikomas beprasmišku. Metų metais garsus daktaras, profesorius Thomas Hummelis, lankė pacientus Drezdeno technikos universiteto Kvapų ir skonio klinikoje ir ką gi… tegalėjo tik siųsti nelaimėlius namo. Vieni jų buvo netekę uoslės dėl galvos traumos, o kiti — po virusinės infekcijos. „Labai mažai galėjome jiems padėti, — sakė jis. — Tai įkvėpė mus ieškoti naujų būdų šiems pacientams gydyti.“

Hummelis žinojo apie Wysockio tyrimus, taip pat buvo susipažinęs su kito vokiečių fiziologo, prieš kelis dešimtmečius eksperimentavusio su eteriniais aliejais, darbais. Taigi maždaug 2006 m. jis nusprendė pakartoti Wysotskio eksperimentą su anosminiais pacientais. Jis paprašė keturiasdešimties anosmikų savanorių tris mėnesius du kartus per dieną uostyti keturis eterinius aliejus — rožių, eukalipto, citronelų ir gvazdikėlių. Trisdešimt procentų pacientų, praėjusių šitą terapiją, pradėjo geriau užuosti (The Laryngoscope, 119: 496-499, 2009). „Tai buvo pirmasis tyrimas, — rašė Hummelis. — Mes jį vis kartojome.“


Ir visiškai praktinis patarimas, kaip galima pagerinti uoslę ar padėti jai atsigauti po virusinės infekcijos.

Iš eterinių aliejų, padedančių atkurti uoslę, išskiriami keturi:
rožių,
• citrinakvapių ea (citrinžolių, korimbijų, laurenių arba citrinų),
eukaliptų (tų, kurie turi daugiau cineolo)
cinamonų.

Esama ir kitų eterinių aliejų kompleksų. Esu skaičiusi apie mairūnų, kalendrų (tiek sėklų, tiek lapų), pipirmėčių, gvazdikėlių eterinius aliejus kaip efektyvias kvapiąsias substancijas, gerinančias uoslės atsikūrimą ir ją stiprinančias.

Bet kokiu atveju reikėtų turėti bent keturis iš išvardytų eterinių aliejų, o tada pusantro mėnesio iš eilės kasdien turėtumėte pauostyti kiekvieną šių eterinį aliejų du kartus per dieną.

Veiksmai būtų tokie:
• Užlašinkite kelis lašus eterinio aliejaus ant vilnos kamuoliuko ar medvilninės servetėlės ir leiskite jam pabūti 1-2 minutes.
• Laikykite tą pakvepintą objektą arti nosies (maždaug 2 cm atstumu) ir lėtai natūraliai kvėpuokite per nosį.
• Atlikite kelis įkvėpimus, tada patraukite pakvepintą objektą nuo nosies, įkvėpkite kelis kartus ir, vėl priartinę jį prie nosies, pakvėpuokite tuo kvepiančiu oru; tai reikėtų pakartoti kelis kartus.
• Pakartokite šią procedūrą su kiekvienu eteriniu aliejumi, padarydami kelių minučių pertrauką tarp kiekvieno aliejaus.

Patarimai, kuriuos pravartu prisiminti:
• Kiekvieną kartą prieš įkvėpdami aiškiai žinokite, kokį eterinį aliejų įkvepiate.
• NENUSIMINKITE. Iš pradžių greičiausiai nieko neužuosite. Tačiau nieko baisaus. Gali užtrūkti gan ilgokai, kol pradėsite ką nors užuosti.

Visą paskaitą apie koronaviruso sukeltus uoslės pokyčius ir apie tai, ką šiuo atveju gali aromaterapija, galite peržiūrėti ar perklausyti Laimės Kiškūnės aromaterapijos paskaitų Žiemos FB grupėje.
KAIP PRISIJUNGTI?
Paskaitos vyksta kartą per mėnesį uždaroje sezono Facebook grupėje. Jei norite patekti į šią grupę, pirkdami mūsų produktus internetu www.laimekiskune.lt pastabose įrašykite NORIU DALYVAUTI AROMATERAPIJOS PASKAITOSE, arba galite užsiregistruoti mūsų parduotuvėje bei studijoje Vilniuje.

Laimė Kiškūnė, 2021

2 thoughts on “UOSLĖ: kaip ją atgaivinti jai nusilpus?

  1. Edita says:

    Sveiki,noreciau patarimo. Kokius aliejus tureciau isigyti Jusu parduotuveje pagalbai po covid? Visiska neturiu uosles jau 8 savaites.
    Labai noriu jusu siulomu alieju,tik kad ir eukalipto keletas rusiu,nesuprantu kuris labiau tiktu tokiu atveju.
    Dekoju uz patarimus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.