Nerimas, baimė, nemiga… Eteriniai aliejai emocinei būklei gerinti

Raminamieji eteriniai aliejai

Kaip turbūt suprantate, eteriniai aliejai yra sudėtingos aromatinių junginių kompozicijos, kurias evoliucija augaluose ištobulino per milijonus metų. Šiandien tiek empiriniai, tiek moksliniai duomenys liudija, kad eteriniai aliejai, kaip kvapiosios substancijos, tiesiogiai veikia žmogaus psichiką. Žodžiu, skirtingi kvapai gali pakelti, modifikuoti arba stabilizuoti kognityvines ir emocines būkles.

Aromaterapija, ko gero, yra vienintelė šiuolaikinė disciplina, kuri vystosi remdamasi būtent šiais stebėjimais ir tyrimais. Jos praktikoje eteriniai aliejai, CO2 ekstraktai, absoliutai, atarai, naudojami švelniomis dozėmis, pirmiausiai veikia neuroendokrininę sistemą ir skatina geresnę savijautą ir geresnę nuotaiką.

Todėl trumpai panagrinėsime keletą svarbių aromatinių junginių grupių ir jų poveikius mūsų emocijoms ir psichologinei savijautai.

Viena iš svarbių aromatinių junginių, esančių eteriniuose aliejuose, grupių yra aldehidai. Aldehidai, esantys eteriniuose aliejuose, pasižymi didžiausiu nervų sistemą raminančiu poveikiu.

Taip pat neginčijamas jų nuskausminantis ir uždegimą mažinantis poveikis.

Čia išvardinsime keletą pagrindinių junginių pačiuose populiariausiuose eteriniuose aliejuose:

 • Citronelalis ir citralis, tai vaistinių melisų, japoninių laurenių, korimbijų eterinių aliejų svarbūs komponentai, nulemiantys jų malonų citrusinį kvapą. Šie eteriniai aliejai nuo seno žinomi kaip puikiai raminantys centrinę nervų sistemą. Japoninių laurenių ea dar mažina ir nerimą. Melisų ea, kuriame rasime nemažai citralio, kumarino, geranilo acetato, yra ypatingai gerai raminantis, nuo nemigos, hipnotinis, esant nervinėms krizėms, isterijai, nerviniam vėmimui, blogumui, pykinimui, skrandžio skausmams, nėščiųjų vėmimui. Tiktai dėmesio, melisų ea rekomenduočiau naudoti saikingai. Visiškai pakanka vos kelių procentų šio puikaus eterinio aliejaus mišinio su baziniu augaliniu aliejumi užlašinti kelis lašus ant garintuvo ar servetėlės ir kelis kartus švelniai įkvėpti. Į šią puikią kompaniją įeina ir rožių ea, kuris taip pat turi citralio. Vienas kitas lašas rožių eterinio aliejaus, puiki priemonė nuo košmarų, beapimančios prislėgtos nuotaikos, balansuojantis nervų sistemą;
 • neralis ir geranialis — tai kvapiųjų citrinžolių (citronella) ea komponentai. Dėl to šis ea mažina nerimą, ramina, o tuo pačiu skatina pozityvumą ir pasitenkinimo jausmą.

Esteriai turi pakankami ilgai ištęstą laike poveikį. Raminančios ir priešuždegiminės jų savybės sklandžiai jungiasi su raumenis ir nervus atpalaiduojančiomis ir spazmolizinėmis savybėmis.

Išvardinsime keletą pačių svarbiausių ir veiksmingiausių esterių:

 • Linalilo acetatas. Tai jis suteikia levandų ea ir bergamočių ea saldų, žalią, švelniai citrusišką, šiek tiek medienišką kvapą. Jei turite po ranka, pauostykite šiuodu ea vieną šalia kito ir atrasite daug panašumų. Šių ea aliejų raminantis ir nervų sistemą balansuojantis poveikis yra klasikinis esterių poveikio pavyzdys. Ypač geras jų atpalaiduojantis ir sedatyvinis poveikis tepant saulės rezginį. Daug linalilo acetato yra levandinų eteriniuose aliejuose, ypač Grosso — raminantis, atpalaiduojantis poveikis. Aitriųjų citrinmedžių petitgreinų ea irgi gausu linalilo acetato, dėl to jis yra raminantis, atpalaiduojantis, sedatyvinis, balansuojantis;
 • kitas įdomus esteris benzilo benzoatas, kvepiantis itin saldžiai, balzamiškai ir žoliškai. Jis didžiąja dalimi lemia tokį patrauklų kvapiųjų kanangų ea kvapą ir jo raminantį, sedatyvinį, balansuojantį nervų sistemą poveikį; šis esteris įeina ir į vanilės ekstraktų ir absoliutų sudėtį;
 • Gėliškas, rožiškas, vaisiškas, kvepiantis kriaušėmis ir citrusais nerilo acetatas, nulemia italinių šlamučių ea ypatingą kvapą ir savybes. Todėl italinių šlamučių ea pasižymi spazmolizinėmis, iš dalies ir nuskausminančiomis, savybėmis ir yra ypač veiksmingas nuo nervinio šoko ir nervinių traumų. Nutikus emociniam šokui ar prasidėjus nerimui, pakanka šio ea užsilašinti ant delnų ar servetėlės ir keletą kartų įkvėpti. Arba pasikvėpinti riešus ir kitas pulsuojančias vietas, pasitepti saulės rezginį.
 • Žoliškai žaliai, kiek prieskoniškai kmynais ir salierais kvepiantis vėsinantis, ne tik aukštą temperatūrą, bet ir neramų įkaitusį protą isobutilo angelatas, kurio gausu kilniųjų didramunių eteriniame aliejuje. Didramunių ea yra esterių šaltinis. Jame esterių daugiau, negu 70%. Būtent dėl jų šis eterinis aliejus yra pripažįstamas kaip prie-anestetikas, raminantis, antidepresantas, spazmolizinis, naudojamas prie nervinio, astminio kosulio.

Nervų sistemą tonizuojantys ir atkuriantys eteriniai aliejai

Patys stipriausi nervų sistemos tonikai yra fenoliniai ir monoterpeniniai alkoholiai:

 • terpineolis (monoterpeninis alkoholis) ir monoterpenas gama-terpinenas, svarbūs pražangialapių mirtenių (arbatmedžių) ea komponentai. Jie yra nervų sistemos tonikai ir veikia kaip antidepresantai. Šių komponentų rasime ir mairūnų ea — dėl to šis malonaus kvapo, prieskoninis ea vertinamas kaip reguliuojantis nervų sistemą, gali padėti nuo nerimo, baimės, maloniai nuramina ir migdo; paprastųjų kadagių ea yra pripažinta priemonė nuo šoko, potrauminio streso sindromo, nervinių traumų, įkyrių minčių. Dažnai šių ea pakanka užsilašinti ant servetėlės ar delnų ir įkvėpti, arba pasikvėpinti riešus ar tiesiog apykaklę ar šalikėlį;
 • nerolis (monoterpeninis alkoholis) — žinoma, jo daugiausiai rasime nerolio ea — tai itin veiksminga priemonė nuo liūdnų ir depresyvių minčių.

Seskviterpenai, seskviterpenoidai ir diterpenoliai yra švelnesni bendrieji tonikai, tačiau pasižymi specifiniu nervų sistemą balansuojančiu poveikiu. Jie taip pat turi specifinių tonizuojančių savybių: yra flebo ir limfotonikai, taip pat kardiotonikai, kai kurie iš jų yra fitohormonai (identiški estrogenui).

Pagrindiniai junginiai:

 • Valerionolis, nardolis, valerianalis, valeranonas, nardostachonasnardų ea — nuostabiai ramina, ypač naudojamas ant saulės, širdies ir kryžmens centrų. Skiriamas autistams, raidos sutrikimų turintiems vaikams ir suaugusiems žmonėms. Naudojamas sunkioms odos problemomis — opoms, praguloms, žvynelinei gydyti. Itin tinka paralyžiuotų žmonių masažui. Tonizuoja kiaušidžių veiklą;
 • sklareolis, kvapiųjų šalavijų ea, balansuoja nervų sistemą, turi estrogenams identiškų savybių;

Laktonai ir kumarinai — lengvi tonikai. Tačiau mažiausias kumarinų kiekis, esantis ea, pasižymi giliu sedatyviniu, raminančiu, migdančiu ir nervų sistemą atkuriančiu poveikiu, didesni jų kiekiai turi hipnotinį poveikį. Aukštumų levandų ea (augančių nuo 1200m altitudės) migdančiomis savybėmis pasižymi labiausiai dėl kumarinų (jeigu jų yra ea). Kumarinai sudaro sinergijas su esteriais ir eteriais ir to dėka pasižymi puikiomis antikonvulsinėmis savybėmis. Atpalaiduoja raumenis ir plečia kraujagysles, todėl gerai mažina karštį ir skatina prakaitavimą.

Tik atsiminkite, kad piro arba furano kumarinai (skėtinių š., rūtinių š.) įjautrina odą ir, veikiant UV, gali sukelti odos pigmentaciją, nudegimus ir netgi odos vėžį.

Furano kumarinai (sudėtingieji kumarinai) ir jų dariniai:

 • Bergaptolis, bergaptenas, psoralenasbergamočių ea junginiai, kurie šiam ea suteikia sedatyvines, antidepresines, miegą gerinančias savybes, ypač veiksmingas nuo depresijos po gimdymo. Mandarinų žievelių ea furano kumarinai sudaro sinergijas su esteriais ir sukuria ypatingai gerus raminančius, sedatyvinius poveikius, taip pat gali būti naudojami nuo dispnėjos, nemigos, nerimo;
 • Limetinascitrinų, laimų, bergamočių ea — raminantis, balansuojantis nervų sistemą, nuo baimės, nerimo;
 • kumarinų, citralio ir geranilo acetato sinergija melisų ea —ypatingai gerai raminantis, nuo nemigos, hipnotinis, esant nervinėms krizėms, isterijai, nerviniam vėmimui, blogumui, pykinimui, skrandžio skausmams, nėščiųjų vėmimui.

Raminantis, padedantis užmigti (universalus) ea mišinys suaugusiems (5 ml)

Melisų ea 3 l.

Mairūnų ea 4 l.

Pačiulių ea 4 l.

Žaliųjų mandarinų ea  8 l.

Bergamočių ea 8 l.

Levandų ea 3 l.

Simondsijų, migdolų ar bet kurio mažai kvepiančio augalinio aliejaus 4 ml

Naudojimas

Ant odos:

Nuo nerimo: 6 l. ant saulės rezginio, 4 lašai ant riešų ir turėti su savimi buteliuką su tuo mišiniu — įkvėpti iš buteliuko ar nuo nosinaitės keletą kartų per dieną;

Nuo baimės: 6 l. ant saulės rezginio, 4 lašai ant riešų ir turėti su savimi buteliuką su tuo mišiniu arba įkvėpti iš buteliuko ar nuo nosinaitės keletą kartų per dieną + po 6 lašus įtrinti į pėdas ryte ir 12 lašų patepti nugarą vakare;

Nuo miego sutrikimų: 6 l. ant saulės rezginio ir po 6 lašus įtrinti į pėdas vakare.

Švelnioms inhaliacijoms (pasitepti po nosimi, užlašinti ant servetėlės ir pasidėti šalia pagalvės, kvėpinti patalpoje):

Nuo nerimo: 2 l. ryte ir vakare;

Nuo baimės: 2 l. 4 k. d.;

Nuo miego sutrikimų: 2 l. prieš einant miegoti.

Melisų ea gali būti naudojamas vienas, skiestas su baziniu aliejumi — 10% ar 1% — vienas lašas po liežuviu, arba kaip nurodyta prie recepto — per odą (ant saulės rezginio, riešų, pėdų, kaukolės pagrindo ir išilgai stuburo).

Linkiu visiems ramių, skaidrių minčių ir pozityvių emocijų!

Laimė Kiškūnė, 2022

One thought on “Nerimas, baimė, nemiga… Eteriniai aliejai emocinei būklei gerinti

 1. Jevgenija says:

  Puikus straipsnis, dėkoju!
  Į nervų sistemos temą – ką rekomenduotumėte naudoti sergant ūmia trigenimus neuralgija, siekiant pagerinti nervo gijimą po operacijos? Kol kas išbandžiau ea mišinį italinių šlamučių su didramunėmis. Labai patiko- hematoma rezorbavosi per porą parų, praėjo tinimas, žaizda sugijo labai greitai – man tikras stebuklas aromaterapija. Bet lieka dar ryškus nervo pažaidimas. Kaip galėčiau sau pagelbėti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.