Kai užsimename apie gėlinio kvapo eterinius aliejus, pirmiausiai į galvą ateina ilangų, pelargonijų, žinoma, rožių, na ir gal dar palmarozų (imbierinių citrinžolių) eteriniai aliejai. Dauguma jų distiliuojami iš žiedų ir nieko nuostabaus, kad mūsų smegenys juos atpažįsta kaip kvepiančius gėlėmis.
Mūsų tradicinis Madagaskaro kanangų (ilangų) eterinis aliejus savo kvapnumu, tauriu gėliškumu pribloškia net patyrusius nosis ir nėra daug ką apie jį kalbėti. Jį reikia uosti, įkvėpti, juo mėgautis, naudoti masažiniuose aliejuose, kosmetikoje, kvėpintis ar kvėpinti namus, kad neramiai plakankti širdis nurimtų, nerimas pasitrauktų. Jei norisi dar daugiau grožio, jį galima susimaišyti su neroliu, jei norisi „kvepalų“ – su pačiuliais, santalu ir vetiverijomis, jei norisi „medieniškumo“ – su kedrais, pačiuliais ir truputėliu apelsinų žiedų absoliuto… Šito kvapo valentingumas atrodo begalinis.
Dar gėliškai kvepiantiems priskiriami levandų ir levandinų eteriniai aliejai. Nors mano nosyje jie pirmiausiai dvelkia žoliškai, balzamiškai, kampariškai ir netgi medieniškai, gėles juose užuodžiu kažkur labai toli, tačiau parfumerijos aromatinių junginių kanonas juos priskiria gėliškų kvapų tipui. Tad tebūnie. Nesiginčysime su tradicija.
Šį kartą pakalbėkime apie tuos eterinius aliejus, apie kuriuos gana retai pagalvojame, kad jie kvepia gėlėmis. Nes tai visai ne iš gėlių gauti eteriniai aliejai. Vienas paradoksaliausių ir gėliškų eterinių aliejų yra Hô-wood‘o, arba kamparinių cinamonų, linalolio CT, lapų ir šakelių eterinis aliejus.
Bot. Cinnamomum camphora ct linalol, Lauracea š.
Taigi pirmiausiai truputis botanikos
Nerimaujant dėl to, kad kvapiųjų rožmedžių niokojimas kosmetikos ir parfumerijos pramonės tikslais privedė iki šios rūšies išnykimo grėsmės ir būtinos rūšies apsaugos, reikėjo pasiūlyti kokią nors panašios biocheminės sudėties eterinio aliejaus alternatyvą. Po ilgų tyrimų kaip pakaitalas kvapiajam rožmedžiui buvo pasiūlytas kamparinių cinamonų eterinis aliejus. Šis iš Kinijos kilęs eterinis aliejus yra ir chemotipo (CT) sąvokos pavyzdys. Kai kuriuose Kinijos regionuose augantis kamparinis cinamonas gamina daug kamparo, taigi iš jo gaunamas kamparo eterinis aliejus. Tas pats kamparinis cinamonas, kurį Kinijos verslininkai nugabeno ir pradėjo auginti Madagaskare, kaupia eterinį aliejų turtingą 1,8 cineolo, ir štai mes turime cineolo chemotipo kamparinių cinamonų, arba ravintsarų, eterinį aliejų.
O savo namuose, Kinijoje, tas pats augalas kaupia daug linalolio, todėl iš jo gaunamas linalolio chemotipo kamparinių cinamonų eterinis aliejus. Jo šiek tiek panašus į rožių aromatas yra labai vertinamas, todėl eterinis aliejus dažnai naudojamas ne tik aromaterapijoje, bet ir kosmetikoje bei parfumerijoje
Eteriniam aliejui gauti distiliuojamos šakelės su lapais.
Aromatinės molekulės
Linalolio chemotipo kamparinis cinamonas (Hô-wood) kvepia maloniai, gaiviai, saldžiai medieniškai ir gėliškai. Parfumerijoje jis priskiriamas gėliškų kvapų tipui.
Šis augalas sukaupia didžiausią kiekį terpeno alkoholio, vadinamo linaloliu, kurio koncentracija kartais siekia 90 proc. Esant tokiam kiekiui, lieka labai mažai vietos kitoms molekulėms.
Atsargumo priemonės
Nors Europos kosmetikos ir parfumerijos direktyvos priskiria linalolį prie galimų alergenų, dar niekada nesame susidūrę su šia problema, naudodami kamparinių cinamonų eterinį aliejų, kuris linalolio turi labai daug. Logiškas paaiškinimas slypi biochemijoje. Iš tiesų, kai cheminės sintezės būdu gaminamas dirbtinis linalolis, jo erdvinė konfigūracija skiriasi nuo natūralaus linalolio ir tokios vienos molekulės reaktyvumas yra kur kas didesnis, negu natūraliai eterinaime aliejuje esančios. Taigi yra linalolis… ir linalolis!
Galime pasidžiaugti, kas šis suvokimas ateina ir į tyrimų bei reguliuojančias institucijas. Pagal RIFM (Research Institute for Fragrance Materials) tyrimų rezultatus, eterinius aliejus tenka priskirti prie natūralių kompleksinių substancijų, (angl. NCS, Natural Complex Substances) ir joms taikyti kitus tyrimo metodus, t.y. eterinį aliejų tirti kaip vientisą sudėtingąjį produktą, o ne atskirų jo sudėtinių dalių sintetinius analogus, tyrimo rezultatus vėliau sujungiant į raportą, kuriame surašomos toksinės, alergizuojančios, genotoksinės, kancerogeninės ir t.t. tų sintetinių junginių savybės ir atgaline tvarka priskiriamos niekuo dėtam eteriniam aliejui. Atrodytų, kyla klausimas, ar neprasilenkiama su sveiku protu? Deja, tokia metodika buvo taikoma iki pastarųjų metų. Ir tik visai neseniai RIFM pradėjo pateikti informaciją apie eterinius alieju, kaip apie kompleksines substancijas. Nenorimis, tačiau 2022 m. IFRA irgi pripažino kai kuriuos eterinius aliejus kaip NCS. Siūlau paskaityti IFRA Standarts, The 50th Amendment. Jame jau yra 172 NCS paminėjimai. Žinoma, tai pirmiausiai skiriama parfumerijos ir kosmetikos produktams, aromaterapijoje tos leidžiamos ribos yra kur kas platesnės, nes pasaulinė aromaterapijos bendruomenė turi didžiulę empirinę, moksline, klinikinę eterinių aliejų naudojimo patirtį ir žinias apie jų saugumą ne iš antrų lūpų.
Svarbiausios daug linalolio turinčių eterinių aliejų savybės
Linalolis, kaip ir dauguma kitų terpeno alkoholių/terpenolių
• puikiai veikia antibakteriškai,
• saugo nuo grybelių,
• pasižymi antivirusiniu poveikiu.
• Odai jis yra puikus tonikas ir sutraukiantis.
• Kvapas suteikia ramybę ir atsipalaidavimą.
Linalolis sinergizuojasi su kitais aromatiniais alkoholiais:
- Linalolis + timolis + eugenolis (kamparinių cinamonų, linalolio CT; čiobrelių, timolio CT; dašių; gvazdikėlių ea)
- linalolis + 1,8 cineolas (kamparinių cinamonų, linalolio CT; čiobrelių ea (T. caespititius, T. camphorates ir T. mastichina (dervinių čiobrelių) ea)
Naudojamas tik išoriškai (rekomenduoja dr. D. Baudoux): - LOR infekcijų plitimo laikotarpiais, keliais lašais vietiškai pasitepti krūtinę ir nugarą;
- Odos problemoms, vietiškai patepti keliais lašais arba naudoti garų voneles;
- Nuo depresijos ir astenijos: 3 lašus x 2 k.d. ant saulės rezginio arba patepti išilgai nugaros;
- Kvėpinti aplinką.
Ir mažas tipsas:
Lašas kamparinių cinamonų eterinio aliejaus jūsų maitinamajame kreme kasdien kovos su raukšlių ir raukšlelių susidarymu. Ir, žinoma, suteiks malonų gėlišką kvapą.
Laimė Kiškūnė, 2023