Eterinių aliejų poveikis atminčiai, koncentracijai, suvokimui

Mūsų smegenys jaučia, ką mes uodžiame. Nosis ir smegenys dirba kartu, kad aptiktų kvapą, jį atpažintų ir išanalizuotų. Kaip mes suvokiame ir kodėl suvokiame kvapus, šie klausimai yra svarbūs ne tik dirbantiems su kvapais.

Kiekvienų mokslo metų pradžioje sulaukiu klausimų, kaip padėti vaikams mokykloje geriau prisiminti, susikaupti, suvokti užduotis, juos padrąsinti ar nuraminti.

Mąstymo procesai ir eteriniai aliejai

Apie aromatinių augalų poveikį mąstymo procesams mūsų protėviai žinojo prieš tūkstančius metų, bet tik prieš maždaug 3 dešimtmečius kliniškai buvo nustatyta, kad eteriniai aliejai ir jų komponentai veikia mąstymo procesus.

1997 m. mokslininkai nustatė, kad kai kurie eterinių aliejų komponentai gali jungtis prie glutamato, nikotino ir muskarino cholinerginių receptorių smegenų audinyje. Eterinių aliejų tyrėjai sako, kad aromtinių junginių poveikis cholinerginei sistemai itin teigiamai įtakoja kognityvinę (suvokimo) funkciją.

Kai mes įkvepiame, oras, patekęs į šnerves, neša su savimi kvapo molekules. Tas molekules sugauna maži plaukeliai, vadinami cilia, kurie kyšo iš uoslinio epitelio gleivinės nosies gelmėje. Šita nosies uoslinė gleivinė/epitelis turi olfaktorinesl ąsteles,kurios išsidėsčiusios miniatiūriniame plotelyje, nosies ertmės viršuje.

Cilia, arba plaukeliai, nuneša molekulę iki olfaktorinės ląstelės, kuri pilna nervų galūnėlių ir čia kvapo molekulės sukeltas impulsas keliauja į uoslės analizatoriaus žievinį centrą.
Iš uoslės receptorių, esančių viršutinėje nosies ertmės dalyje, pro uodžiamąjį stormenį (bulbus olfactorius) ir uodžiamąjį laidą (tractus olfactorius) informacija tiesiogiai patenka į uoslės analizatoriaus žievinį centrą, esantį Amonio rago vingyje, jo kablyje (gyrus hippocampalis et uncus) ir limbinės sistemos migdolinį kūną (corpus amygdaloideum).

Uodimas vyksta ne vienos aromatinės molekulės, o daugelio vienu metu (žmogus balkone geria kavą, rūko cigaretę, kaimynas užvedė automobilį ir aš, eidama pro šalį, jaučiu visą tą kvapų debesį vienu metu). Tai reiškia, kad aktyvuojasi tam tikri uoslinių neuronų plotai, o jais nešama informacija apie šias molekules projektuojama į tam tikras vietas uosliniame stormenyje, o iš uoslinio stormens signalas toliau keliauja į uoslinę žievę, į limbinę sistemą, kurios sritys atsakingos už kūno funkcijų palaikymą, emocijas, prisiminimus, į smegenų sritis, kuriose kuriami planai ir organizacinės strategijos, priimami loginiai ir socialiniai sprendimai ir t.t..

Turint omenyje visas šias olfaktorines jungtis smegenyse, nenuostabu, kad kvapai turi didelį poveikį psichikai, nuotaikai, atminčiai, suvokimui, koncentracijai, budrumui, atsipalaidavimui, gerai savijautai.

EA poveikis koncentracijai

Bulgarijos rožių, levandų ir pelargonijų eterinių aliejų mišinį tyrė su 48 medicinos studentais. Buvo skleidžiamas 1 proc. mišinys patalpoje, kurioje buvo tiriamųjų grupė. Tas mišinys akivaizdžiai tonizavo neuro-psichinę veiklą. Padidėjo koncentracija, dėmesys ir pagreitėjo darbo ritmas, tuo pačiu sumažėjo reflekso laikas. Tos studijos tyrėjai nusprendė, kad šie poveikiai nepriklauso nuo to, ar žmonėms patiko eterinių aliejų kvapai, ar nepatiko. (1969)
Tačiau vėlesnės studijos (2002) leido daryti išvadą, kad jeigu kvapas žmonėms patiko, buvo malonus, nuotaika gerokai pagerėjo ir su tuo susijusios kitos reakcijos – dėmesys, koncentracija – ir, priešingai, nemalonūs kvapai ryškiai blogino nuotaiką. Aromaterapeutai iš savo empirinės patirties gali pasakyti, kad klientas bus žymiai labiau atsipalaidavęs ir daug geriau priims terapiją, jeigu naudojamų eterinių aliejų kvapai jam patiks, bus malonūs.

Kur aš lenkiu? Ogi ten, kad kai eterinius aliejus naudojame psichinėms, mąstymo, suvokimo, atminties problemoms spręsti, labai svarbu malonus eterinių aliejų mišinių kvapas.

Budrumas ir žvalumas. Eterinių aliejų dozių ir koncentracijų svarba

Eterinių aliejų su bornilo acetatu inhaliacijos turi išreikštą poveikį pažinimui, emocijoms ir elgsenai. Šis esteris randamas cūgų, kėnių, eglių, debesylų eteriniuose aliejuose.

Maži šių eterinių aliejų kiekiai sukelia autonominio nervo atsipalaidavimą ir sumažina vizualinį darbą dirbančiųjų įtampą, tačiau darbingumas išlieka, simpatinės NS aktyvumas nesumažėja. Taigi bornilo acetato turinčių eterinių aliejų inhaliacijos yra puikios tiems, kas nori atsipalaiduoti, bet išlikti žvalus.

Tačiau didelės tų pačių eterinių aliejų dozės sumažina budrumą ir darbingumą, jie ima veikti raminančiai ir net migdančiai. Štai toks mažas pavyzdys, kad eterinių aliejų dozės ir jų koncentracija mišiniuose ar patalpų ore yra itin svarbus faktorius. Primenu savo auksinę taisyklę: mažiau yra geriau.

Atminties stiprinimas

Tiek suaugę, tiek ir vaikai, kurie turi atminties problemų ir jiems sunku susikoncentruoti, dažnai būna blogos nuotaikos ar turi depresijos simptomus. Didžiulis eterinių aliejų poveikis gerai nuotaikai palaikyti yra gerai dokumentuotas daugelyje mokslinių straipsnių ir žinomas klinikinėje praktikoje.

Gerai nuotaikai, o tuo pačiu atminčiai ir koncentracijai pagerinti labiausiai rekomenduojama garinti
Citrinų
Apelsinų
Mandarinų
Smilkalinių ir pluoštinių bosvelijų
• Pelargonijų
Rozmarinų
Kvapiųjų šalavijų
• Levandų
• Mairūnų
Arbatmedžio eterinius aliejus.

Jie ir po vieną, ir mišiniuose pataiso nuotaiką, nuramina ir harmonizuoja.

Stiprinti atmintį, ypač trumpalaikę sėkmingai padeda
japoninių laurenių eterinis aliejus – raminantis: nerimas, isterija, galvos sukimasis, nemiga, nervinė depresija, atminties praradimas, stresas; vartojamas įvairiose priemonėse nuo galvos svaigimo, isterijos ir atminties praradimo.
gvazdikėlių eterinis aliejus – psichinis stimuliatorius: atminties praradimas, psichinis nuovargis; neurotonikas: silpnumas, nuovargis.

Itin pataiso nuotaiką, nuramina prisilietimas, masažas su eteriniais aliejais.

Niekas netrukdo klasėje ar namuose ant palangės auginti mažą kvepiantį sodelį – melisų, mairūnų, levandų, rozmarinų skleidžiamas kvapas gali mus padaryti laimingus, ramius ir nusiteikusius darbui visą dieną.

Mokymosi sutrikimai ir aromaterapija

Keletas patarimų
Eterinių aliejų inhaliacijos ir masažas su jais turi gilų poveikį žmonėms su mokymosi sutrikimais, autizmu, susilpnėjusia atmintimi. Tiek pacientui, tiek ir aromaterapeutui. Prisilietimas ir eterinio aliejaus kvapas padeda sukurti pasitikėjimą, sumažina įtampą ir agresiją, ar priešiškumą ir pagerina savijautą. Aromaterapija didžiulis kanalas bendravimui, visiems – nuo pačių mažiausių iki pačių vyriausių. Ji skatina kūno sąmoningumą, atsipalaidavimą ir apskritai gerina sveikatą.

Tyrimas parodė, kad mokantis svetimos kalbos žodžius esant maloniam kvapui, įsiminimas padidėja 50 proc.(!). Dar viena studija parodė, kad aromatai gali įtakoti žmonių mąstymą ir elgesį: tiriamieji buvo kambaryje, kuriame buvo kvapnaus oro gaiviklis; tokiomis sąlygomis šie žmonės iškėlė sau aukštesnius tikslus, buvo labiau linkę derėtis draugiškai ir sugebėjo sėkmingiau išspręsti konfliktus.

Kvapai yra neverbalinis įrankis, kuris sukuria ir palaiko ryšius tarp žmonių ir vietų. Jeigu žmogus, tarkim, turintis mokymosi sutrikimų, suvokia, kad kažkas, su kuo jis susiduria, vyksta esant maloniam kvapui, labai tikėtina, kad tai įvyks vėl, kai tas kvapas bus paskleistas.
Vaikai ir suaugę žmonės, kurie turi mokymosi sutrikimų yra tarp labiausiai pažeidžiamų žmonių visuomenėje.
Tie žmonės taip pat yra itin jautrūs kvapams, todėl visi eteriniai aliejai, kuriuos ketinate naudoti, turi būti ant ko nors užlašinami, nedidelės koncentracijos. Neturėtumėte jų duoti uostyti tiesiai iš buteliuko.

Jeigu ketinate vaikui/suaugusiam žmogui su mokymosi sutrikimais ar autizmu naudoti eterinių aliejų mišinį, nenaudokite daugiau, negu 2-3 eterinius aliejus.

Labai svarbu, kad eterinių aliejų mišinys patiktų. Poveikio rezultatas tiesiogiai priklausys nuo to, ar patinka kvapas. Ir jeigu vienas ar kitas kvapas tikrai patinka, jis ir turi būti naudojamas pirmiausiai, nepriklausomai nuo to, kokie ea būtų tinkamiausi vienai ar kitai problemai spręsti.
Eterinio aliejaus kvapas sukuria gilius ryšius tarp mokymosi objektų ir žmogaus atminties. Siūlydami pauostyti eterinį aliejų ar jų mišinį atidžiai stebėkite žmogaus reakciją, kūno kalbą – ar jis stumia tolyn, atsitraukia, susiraukia, ar jis uosto susidomėjęs, siekia buteliuko ar rankos, kuri laiko kvapą.

Eteriniai aliejai autistams, žmonėms su mokymosi sutrikimais gali būti naudojami keliais būdais:
1 lašas ant audinio, servetėlės, rūbo apykaklės – kad kvapas švelniai pasklistų;
Eterinius aliejus sumaišyti su baziniu aliejumi, kuriuo aromaterapeutas patepa savo ranką, uosto pats ir duoda pauostyti savo klientui, mama vaikui ir t.t. Tokiu būdu užmezgamas betarpiškas ryšys. Jei toks metodas veikia gerai, galima turėti kelis buteliukus eterinių aliejų atskiestų simondsijų aliejuje ir juos naudoti ant rankos. Iš jų galima pasirinkti 2-3 eterinius aliejus, kuriuos galima sumaišyti grynus ir naudoti aplinkai kvėpinti. Tarkim, pačiulių ea puikiai padeda nuo susijaudinimo, sudirgimo, nuolatinio streso ir nerimo. Tačiau vaikui gali visiškai nepatikti jo kvapas. Todėl galima pridėti jam malonių kvapų – citrinų, apelsinų, didramunių ar mandarinų ir sukurti kvapnų mišinį.

Ir keli patarimai besirengiantiems į mokslus:

• Proto veiklą ir koncentraciją skatina citrinų, bazilikų ir rozmarinų ea.
Laurų (terpinen-4-olis mažina cholinesterazę ir gerina suvokimo funkciją), tiesiogiai skirtas mokymuisi ir žinių įsiminimui. Prisiminkite graikų dievą Apoloną – proto šviesos simbolį – su laurų vainiku.
Pipirmėčių ea gerina smegenų kraujotaką, žvalina bei padeda absorbuoti žinias, tačiau jis netinka vaikams iki 7 m.
• Atmintį gerina bazilikų, rozmarinų, arbatmedžių, japoninių laurenių, čiobrelių ir pušų ea:
• ilgalaikę atmintį gerina rozmarinų ea,
• trumpalaikę atmintį gerina arbatmedžių, japoninių laurenių, čiobrelių ir pušų ea.
Kardamonų ea skatina smalsumą ir įsiminimą.
Kalendrų sėklų ea sukelia entuziazmą, norą mokytis ir skatina kūrybingumą.
Kvapiųjų šalavijų ea gerina atmintį ir labiausiai antrinę arba ilgalaikę atmintį.

© Laimė Kiškūnė, 2020

4 thoughts on “Eterinių aliejų poveikis atminčiai, koncentracijai, suvokimui

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.