Kas yra eterinis aliejus? Apibrėžimas.
„Tai, ką mato akys, dar nėra vaistas; tik distiliavimu perkeitus augalą, vaistas tampa matomas.“ Paracelsas
Kvapas yra vienas iš esminių augalų karalystės bruožų.
Dar visai neseniai kvapų chemijos specialistai eterinius aliejus laikė augalų medžiagų apykaitos atliekomis, sudarytomis iš įvairių cheminių junginių mikstūros, nesugebėdami suvokti, kad autotrofiniai organizmai apskritai negamina pašalinių produktų.
Augalų metabolizmo tyrimams pasistūmėjus į priekį, tapo aišku, jog ea – tai sudėtingas augalo antrinių metabolitų mišinys, didžiąja dalimi sudarytas iš unikalios aromatinių junginių dermės, kurios kokybę ir sudėtį ištobulino evoliucijos jėgos, siekdamos suteikti didžiausią paspirtį augalo kovai už išgyvenimą ir rūšies išlikimą (dauginimąsi).
Antriniai metabolitai tiesiogiai nedalyvauja augalo medžiagų apykaitoje, kuri vykdoma siekiant gauti energiją iš maisto medžiagų, arba dauginimosi procesuose. Tačiau jie įneša didelį indėlį į vidutinę ir ilgalaikę augalo sėkmę – užtikrina jam išgyvenimą tiesiogiai kovodami su kitais organizmais ir pagerina jo dauginimosi galimybes.
Sąrašas savybių, apibūdinančių augalo gyvenimo apribojimus, yra pakankamai ilgas. Augalai neturi imuninės sistemos, tačiau turi priešintis bakterijoms, virusams ir grybeliams. Jie turi kovoti su žolėdžiais ir pritraukti apdulkintojus. Žodžiu, augalai susiduria su sudėtingomis aplinkos sąlygomis.
Augalų metabolizmas yra itin sudėtingas ir iki šiol vis dar ne visiškai aiškus procesas. Tačiau žinome tai, jog visi augalo medžiagų apykaitos procesai kilo iš pirmapradžio ir esminio gyvybės žemėje reiškinio – fotosintezės. Augalo ląstelėse vykstančio cheminio proceso metu sukuriamos įvairiausios sudėtingos molekulinės struktūros, iš kurių dėl oksidacijos bei redukcijos reakcijų ir atsiranda cukrūs bei kiti junginiai, tarp jų ir aromatiniai. Aromatinius junginius augalai gamina dviem biosintezės metodais: terpenų ir fenilpropanoidų.
Be terpenoidų ir fenilpropanoidų, augalai taip pat gamina nedidelius kiekius alkoholių, aldehidų ir rūgščių, kurios turi labai trumpą C atomų grandinę (mažiau nei 10 C atomų), tokių kaip indolo molekulė – C8H7N. Šie junginiai kartu su izomerais ir enantiomerais sudaro aromatines funkcinių grupių šeimas. Šios funkcinių grupių šeimos padeda geriau suvokti ea savybes ir įtraukti juos į 4 elementų sistemą bei kurti natūralias sinergijas.
Kaip saugiai naudoti eterinius aliejus?
EA mus pasiekia natūraliai, kai uodžiame augalus, juos valgome, naudojame iš kvapnių augalų pagamintus daiktus ir t. t. Kadangi su augalais žmonija gyvena visą savo buvimo laiką žemėje, ea mūsų organizmas pažįsta ir moka juos perdirbti.
Patys ea yra lipofilinės medžiagos, t. y. tirpsta aliejuje, todėl juos lengva naudoti atskiedus augaliniame aliejuje iki norimos koncentracijos.
Ore ea paskleidžiami specialiais prietaisais arba tiesiog išgarinami nuo servetėlės ar vilnos rutulėlio.
Ant odos ea aliejai dažniausiai naudojami atskiesti augaliniame aliejuje arba kitose terpėse, pvz., tepale, kreme, pastoje, gelyje (naudojama iki 2 proc. ea).
Ea mažais kiekiais (1-2 lašus) galima naudoti inhaliacijomis, t. y. įkvėpti kartu su vandens garais arba be jų.
Taip pat ea gali būti naudojami vonioje, duše, atliekant masažą.
EA – tai koncentruota aromatinė substancija. Ji gali suteikti daug naudos, tačiau turi būti naudojama atsargiai ir saikingai, pasitelkiant profesionalų patarimus ir rekomendacijas.
Teiraukitės konkrečių vartojimo patarimų konsultantės arba rašykite info@osmodomus.lt
Atsargiai eterinius aliejus naudoti turėtų:
- Nėščios ir žindančios moterys – šiuo laikotarpiu nerekomenduojama vartoti kai kurių ea. Būtinai konsultuokitės su produkto pardavėjomis konsultantėmis, jei planuojate pastoti, esate nėščia arba žindote kūdikį. Šiuo laikotarpiu netinka estrogeninių, emenagoginių savybių turintys ea: anyžių, peletrūnų, kraujažolių ir kiti. Šiam laikotarpiui saugių ea sąrašą galėsite rasti mūsų tinklapyje www.laimekiskune.lt.
- Kūdikiai ir vaikai – vaikams iki dvejų metų ea naudoti nerekomenduojama (išskyrus patalpos oro gryninimą). Vyresniems vaikams naudokite skiestus ea. Galutiniame vaikams skirtame produkte (kreme, masažo aliejuje, vonios vandenyje) ea koncentracija neturi siekti 1 procento.
- Asmenys sergantys sunkiomis kepenų ir inkstų ligomis, vėžiniais susirgimais dėl ea vartojimo turėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
- Retkarčiais kai kurios ea sudedamosios dalys gali būti alergijų (padidėjusio jautrumo) priežastis, todėl prieš naudojant naują ea, reikia patikrinti kiekvieno vartotojo jautrumą, atliekant jautrumo (odos lopo) testą. Tai atliekama patepant vidinę alkūnės linkio odą eteriniu aliejumi (vienu lašu) ir kelias – keliolika valandų (iki paros) stebint, ar neatsiras reakcijų (paraudimo, tinimo, skausmo, bėrimo). Jei atsiranda minėtų pakitimų, šio ea nenaudokite.
Grynų ea nereikėtų vartoti ant gleivinių (burnoje, nosyje), niekada nevartoti akyse.
Spaudžiančius ir izoliuojančius kompresus su ea reikia dėti atsargiai, įvertinus odos dirginimo galimybę.
Rimtos organizacijos (tokios kaip minėtas kvapiųjų junginių tyrimų institutas, RIFM) šiuo metu peržiūri ea tyrimų metodikas. Po tokių objektyvių tyrimų aiškėja, kad natūralūs ir korektiškai naudojami ea alergijų nesukelia, jas sukelia jų sintetiniai pakaitalai. Taigi po kurio laiko galime tikėtis naujo požiūrio į ea ir aromaterapiją ir oficialiuose sluoksniuose.
Galimas šalutinis poveikis
Kai kurie ea sensta ir oksiduojasi greičiau nei kiti (pvz., arbatmedžių, spygliuočių, citrusų). Pasenus ea gali pakisti jo kvapas, spalva, atsirasti drumstumas. Toks aliejus gali sudirginti odą. Todėl pastebėjus ea pakitimus, jį geriausia sunaudoti buityje (pvz., skalbiant, valant patalpas).
Kai kurie ea (citrusų, skėtinių augalų) gali sukelti padidintą jautrumą dienos šviesai (fotosensibilizuoti). Tokiais ea patepta ir saulės apšviesta oda gali nudegti, tapti hiperpigmentuota. Ant odos ar vonioje panaudojus citrusų ar skėtinių augalų eterinių aliejų, į dienos šviesą galima išeiti tik po 12-24 valandų (priklausomai nuo odos jautrumo). Jei planuojate ea naudoti ant odos – būtinai teiraukitės pardavimo vietose apie galimą įjautrinimą šviesai.
Kai kurie ea turi stipriai veikiančių ir dirginančių fenolinių junginių. Tai raudonėlių, kai kurie čiobrelių, gvazdikėlių, cinamonų žievės ea. Dėl to, kad gali sudirginti odą, jie dar kartais pavadinami „raudonaisiais“ eteriniais aliejais. Tokius aliejus teptis ant odos reikia labai atskiestus.
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis kreipkitės į produkto pardavėjus arba rašykite info@osmodomus.lt. Jei šalutinis poveikis pavojingas sveikatai – kreipkitės į gydymo įstaigą (buteliuką pasiimkite su savimi).
Kaip saugomi eteriniai aliejai
EA reikia laikyti vaikams nepasiekiamoje vietoje.
EA labiausiai kenkia šviesa ir oras, todėl juos laikykite tamsioje vietoje, sandariai užsuktuose buteliukuose. Nelaikykite pustuščių buteliukų, juose aliejai sensta greičiau.
Nelaikykite nepaženklintų buteliukų, neperpilkite ea į kitomis etiketėmis paženklintus buteliukus, atidžiai ženklinkite visus gaminamus ea mišinius.
Prieš naudojimą įvertinkite, ar nėra pakitęs ea kvapas ir spalva, ar neatsirado drumstumas.
Nepmirškite atlikti odos lopo testą, jei naudosite naują eterinį aliejų.
Požiūrio į eterinius aliejus raida
Daugelį metų eteriniai aliejai buvo tiriami kaip atskirų cheminių junginių mišinys. Buvo tiriamas ir aprašomas atskiros molekulės, išimtos iš bendro konteksto, elgesys. Ir tik visai neseniai buvo susitarta ea, absoliutus, atarus, kodistiliatus pavadinti natūraliomis kompleksinėmis substancijomis (anglų k.– Natural Complex Substances, (NCS).
Nuo įkūrimo 1966 m. RIFM (Research Institute of Fragrance Materials) pagal cheminių junginių standartus aprašė 1447 cheminius junginius ir pateikė 3500 toksikologinių vertinimų. Pagal šio instituto standartus buvo uždrausta naudoti 187 substancijas ir 84 specifines jų sudėtines dalis. Tačiau natūralioms kompleksinėms substancijoms (NCS) nebuvo sukurta tinkama tyrimų metodika, jos buvo tiriamos tais pačiais metodais, kaip ir sintetinės molekulės. Dėl šios priežasties, keletas ea junginių pateko į alergenų, kenksmingų medžiagų sąrašus, visiškai ignoruojant įvairiose klinikose ir laboratorijose atliktus mokslinius ea tyrimus.
Tik prieš kelerius metus Tarptautinės prekybos eteriniais aliejais ir kvapais federacijos (IFEAT – The International Federation of Essential Oils and Aroma Trades) ir jos mokslinio komiteto iniciatyva buvo apibrėžta, kad natūrali kompleksinė substancija nėra atskirų komponentų mišinys ir jos saugumo tyrimas reikalauja kitokio požiūrio. 2013 m. IFEAT sudarė sutartį su RIFM, kuria eterinius aliejus numatoma tirti kaip kompleksines substancijas.
Šiuo metu RIFM testus praėjo kvapiųjų kanangų (ilangilangų), kvapiųjų šalavijų ir degmedžių eteriniai aliejai. Alergologinių tyrimų rezultatai yra visiškai neigiami – pasirodė, kad juose esantys potencialūs alergenai linalolis, linalyl acetatas nesukėlė jokių reakcijų. Pagrindinių tyrimų dėl genotoksiškumo (kaip eterinis aliejus veikia genetinę ląstelės medžiagą ir ar gali sukelti vėžį), mutageniškumo (ar sukelia mutacijas) ir citogeniškumo (poveikis ląstelių dauginimuisi) rezultatai taip pat neigiami.
RIFM mokslininkai suplanavę ištirti 250 natūralių substancijų.
Tokie tyrimai užtrunka, bet tikėtina, kad po kurio laiko pasikeis požiūris į eterinius aliejus.
Akivaizdu, kad ea – tai kompleksinė substancija. Geraniolio, mentolio, linalolio ar limoneno molekulė viena pati elgiasi visaip kitaip nei tuo atveju, kai ji yra sudėtingo komplekso dalis. Molekulės ea yra susijusios tarpusavyje įvairiopais ryšiais: fiziniais, elektriniais, ne tik cheminiais. Ir poveikis gali būti netgi priešingas. Nereikia įsivaizduoti, kad ea yra mechaninis geraniolio, linalolio, benzyl benzoato molekulių rinkinys. Jis nėra rinkinys, jis yra organinis darinys. Augalas savo syvus sukuria tobulai iki molekulės. Sintetinėse medžiagose izomerų ir enantiomerų santykis yra vienoks, o augale – visiškai kitoks. Be to, yra dalykų, kurių dar nežinome. Yra neidentifikuotų junginių, kuriuos ištyrus paaiškėja, kad jie yra itin svarbūs ea savybėms. Kol tokie junginiai neištirti, atrodo, tarsi jie ir nesvarbūs.
Grynas sintetinis linalolis yra tikrai alergenas – nebūtina net ant odos tepti, jautresniam žmogui pakanka atsidurti aplinkoje, kur yra linalolio garų ar jį įkvėpti ir odą ims niežėti.
Laimė Kiškūnė
2018