Eteriniai aliejai atėjus šalčiams

Dažniausiai manęs klausia, ar eteriniai aliejai gali padėti išvengti peršalimo ligų? Kokius juos ir kaip naudoti, norint išvengti virusų?

Jau prieš daugelį amžių žmonės atkreipė dėmesį, jog keičiantis metų laikams organizmas tampa neatsparus pokyčiams, vykstantiems gamtoje, ir ima negaluoti. Todėl visose klasikinėse medicinose: tradicinėje kinų, ajurvedoje, taip pat senovės egiptiečių-graikų-arabų gydymo mene rasime ištobulintų metodų, turinčių padėti organizmui keistis kartu su gamtos ritmu. Paprastai itin didelis dėmesys kreipiamas dietai, prieskoniams, aromatinėms arbatoms, kvėpavimo pratimams, masažams, nes jie reguliuoja gleivių kiekį organizme, gerina cirkuliaciją ir aktyvina imunitetą.

Būtent klasikinėse medicinose naudojama daug aromatinių eteringų augalų. Lakiosios, kvapniosios augalų substancijos — eteriniai aliejai — tai natūralios gamtinės medžiagos, skatinančios organizmo atsparumą, gerinančios jo prisitaikymą prie gamtoje vykstančių pokyčių ir padedančios kovoti su virusais ir bakterijomis.

Natūralūs eteriniai aliejai, gauti išdistiliavus augalinę žaliavą, pasižymi stulbinamu kompleksiškumu, t. y. nepaprasta sudedamųjų medžiagų įvairove, kokią gali sukurti tik gamta. Nuolat kintantis augalo aromatinių veikliųjų junginių kompleksas neleidžia atsirasti atspariems mikroorganizmams, yra patogus naudoti ir pakankamai saugus, todėl itin gerai tinka savigydai.
Šiuolaikinio aromaterapijos mokslo kūrėjai siūlo laisvą, sveiku protu paremtą požiūrį į eterinių aliejų naudojimą, užuot kūrę kažkokias komplikuotas schemas, mėgindami eterinių aliejų naudojimą priartinti prie įprastinių vaistų, ar net siūlę juos keisti eteriniais aliejais.

Visų pirma eteriniai aliejai — tai kvapiosios medžiagos. Aromaterapija yra unikali įvairių terapijų sritis, kurioje gali būti panaudotas kvapas terapiniams tikslams pasiekti. Veiksmingam naudojimui tereikia užlašinti kelis lašus eterinio aliejaus ir jo įkvėpti.

Kadangi eteriniai aliejai yra dar ir lakios, lipofilinės (riebaluose tirpios) skystos medžiagos, tai logiška, kad jų naudojimo būdai priklauso ir nuo šių savybių. Galima įlašinti eterinį aliejų į augalinį bazinį aliejų ir tuo mišiniu patepti kūno vietas, kurias norime paveikti, sritis apie organus, keliančius problemas, taip pat pamasažuoti raumenis, jei norime, kad jie atsipalaiduotų ar atlėgtų juos kamuojantis skausmas.
Svarbus aromaterapijos aspektas yra tas, jog esama daugybė įvairių būdų patogiai ir maloniai naudoti eterinius aliejus. Keletą pačių paprasčiausių ir netgi ganėtinai malonių naudojimo būdų čia ir aptarsime.

Eterinių aliejų uodimas: inhaliacijos ir atsikosėjimo palengvinimas

Vienas veiksmingiausių, maloniausių ir lengviausiai prieinamų būdų naudoti eterinius aliejus — juos uostyti, t. y. inhaliuoti, taip pat tiesiog kvepinti jais aplinką.

Remiantis klinikiniais tyrimais, nustatyta, kad atsikosėjimą pagerina mirtų, spindulinių eukaliptų, šliaužiančiųjų izopų, muskatų, citrinų, tikrųjų ir imbierinių citrinžolių eteriniai aliejai. Aromaterapijos vartotojų patirtis liudija, kad gleives skystinantį poveikį turi pankolių, čiobrelių, eukaliptų ir ypač kvapiųjų debesylų (Dittrichia graveolens) ir rozmarinų, verbenono chemotipo eteriniai aliejai.

Eteriniai aliejai yra veiksmingi ištikus sausam ir nervinio pobūdžio kosuliui. Šiam atvejui patartini kiparisų, levandinų, peletrūnų eteriniai aliejai. Juos inhaliuojant mažoms dozėms galima gana greitai nuraminti varginantį kosulį.
Inhaliacijoms reikia naudoti itin mažą eterinio aliejaus kiekį, kuris įkvepiamam orui suteiktų malonų silpną kvapą.

Įtrynimai: raminamasis poveikis ir spazmų atpalaidavimas

Baiminantis peršalimo ar prasidėjus simptomams, įtrynimai grynų eterinių aliejų mišiniu ar praskiestų baziniame augaliniame aliejuje (tai ypač tinka vaikams) — gali būti veiksminga ir maloni priemonė, stabdanti virusų ir bakterijų dauginimąsi, stiprinanti kūno atsaką, gebėjimą priešintis infekcijoms, taip pat palengvinanti nemalonius peršalimo simptomus, raumenų ar sąnarių maudimą, galvos skausmą, dirglumą.

Įtrynimams tinka levandų, didramunių, kamparinių cinamonų (ravintsarų), mairūnų, rozalinų eteriniai aliejai.

Žymus prancūzų gydytojas aromaterapeutas D. Pénoëlis ypač išskiria rozalinų (viržinių mirtenių) eterinį aliejų. Jis rašo, jog šis aliejus pasižymi ypatingai švelniu ir maloniu kvapu. Dėl savo sudėties jis puikiai tinka viso kūno masažui, maloniai atpalaiduoja įtampą ir padeda kietai užmigti. Dr. Pénoëlis, remdamasis savo ir kolegų tyrimais, rekomenduoja rozalinų eterinį aliejų maišyti su čiobrelių, linalolio chemotipo, eteriniu aliejumi. Jis nurodo, jog šie aliejai sudaro itin stiprią sinergiją. Vaikams šių eterinių aliejų koncentracija neturėtų viršyti 3% baziniame aliejuje.

Ši sinergija arba ir vienas pats viržinių mirtenių eterinis aliejus yra nuostabi priemonė užburkus viršutiniams kvėpavimo takams ir prasidėjus peršalimo infekcijoms. Jis itin tinka vaikams. Ir ypači tiems, kurie linkę nuolatos „susigriebti“ infekcijas. Dr. Pénoëlis rekomenduoja trijų periodų po tris savaites (su vienos savaitės pertrauka) kursą, kurio metu kiekvieną vakarą keliais lašais rozalinų eterinio aliejaus būtų švelniai pamasažuojama arba patepama vaiko nugara, krūtinė ir kaklas. Šis aliejus yra švelni atsikosėjimą lengvinanti priemonė, pasižyminti pakankamai stipriu antiinfekciniu poveikiu.

Aromatinės vonios: prakaitavimą skatinanti priemonė

Kartais persišaldžius veiksminga priemonė būna tiesiog puodelis karštos žolelių arbatos su medumi ir karšta vonia su eteriniais aliejais. Geriausiai prakaitavimą skatina kvapiųjų citrinžolių, greipfrutų, kadagių vaisių, kvapiųjų bruknuolių eteriniai aliejai. Šie eteriniai aliejai apsunkina virusų ir bakterijų dauginimąsi, taip pat gali palengvinti sąnarių skausmą ir kitus nemalonius peršalimo simptomus.
Prieš lašinant į vonią eterinius aliejus juos patartina sumaišyti su šlakeliu pieno, šaukšteliu druskos ar specialiu eterinių aliejų dispersantu, nes eteriniai aliejai vandenyje netirpsta.

Skalavimas: burnos higienos priemonės

Skalaujant burną šiltu vandeniu su 1-2 lašais eterinio aliejaus palaikoma jos higiena, o skaudant gerklei eteriniai aliejai dar ir sumažina skausmą bei trukdo daugintis mikroorganizmams. Gerklės skausmui malšinti gali būti naudojami manukų, kunzėjų, šaltmėčių, laurų, mirtenių, levandinių šalavijų, čiobrelių eteriniai aliejai.

Ypač reikėtų turėti omenyje manukų ir kitų mirtenių eterinius aliejus. Mirtenės yra puikūs antiseptikai ir imuniteto skatintojai. Su manukų eteriniu aliejumi skalaujant gerklę (5 lašai pusei stiklinės šilto vandens), šį skalavimo mišinį patariama nuryti. Tai itin patogu vaikams. Kai kurios mamos šį skalavimo mišinį dar „papuošia“ keliais lašais šaltalankių aliejaus. Gražu ir gardu.

Aplinkos kvepinimas natūraliais kokybiškais eteriniais aliejais: puiki pagalba tamsiuoju metų laiku

Eteriniais aliejais galima tiesiog kasdien pakvėpinti aplinką. Malonus dervinių čiobrelių, kvapiųjų laurenių ar rožinių pirulių eterinio aliejaus dvelksmas ne tik puikiai nuteikia, nuostabiai kvepia, bet ir gali sustiprinti organizmą bei išvalyti orą nuo patogeninių mikroorganizmų. Aplinkos oro ir nuotaikos praskaidrinimui taip pat puikiai tinka šviesūs, saulėti citrusų ir kvapnūs, šilti prieskonių eteriniai aliejai.

Ką rekomenduoja aromaterapijos ekspertai?

Galime pasiūlyti keletą išmėgintų receptų nuo peršalimo.

Pirmas patarimas: Kai tik pajutote, kad peršalote, o gal pasigavote gripo virusą, prieš eidami miegoti įtrinkite į padus po 3 lašus grynų eterinių aliejų mišinio: lygiomis dalimis sumaišykite pražangialapių mirtenių (arbatmedžio), spindulinių eukaliptų, rozalinų (viržinių mirtenių) ir čiobrelių (linalolio cht.) eterinių aliejų. Šį įtrynimą pakartokite 3 kartus — vakare prieš eidami miegoti, atsikėlę iš ryto ir sekančios dienos vakare.
Jeigu vystosi gripo simptomai, tuomet reikia kreiptis į gydytoją, kuris išrašys vaistus arba leis ir toliau gydytis eteriniais aliejais.

Antras patarimas: sunkiai prakvėpuojant, užburkus nosies gleivinei siūlome pasigaminti eterinių aliejų mišinį lygiomis dalimis iš varpinių levandų, kvapiųjų mairūnų ir pipirmėčių eterinių aliejų. Šio mišinio galite užlašinti ant pagalvės, ant rūbų ar servetėlės ir juo kvėpuoti, ar pasigaminti inhaliatorių.

Trečias patarimas: aromaterapija gali būti sėkmingai įdarbinta esant sausam kosuliui.
Siūlome pasigaminti eterinių aliejų mišinį lygiomis dalimis iš vaistinių kiečių (peletrūnų), kiparisų, levandinų ir smilkalinių bosvelijų eterinių aliejų.
Įlašinkite kiekvieno eterinio aliejaus po 4 lašus į 20 ml nerafinuoto augalinio aliejaus (sezamų, migdolų, lazdynų riešutų) ir tuo mišiniu patepkite krūtinę ir kaklą. Kartokite tai kas 4 valandas.

Greta įtrynimų nepamirškite ir veiksmingų inhaliacijų. Inhaliacijoms įlašinkite po 1-2 lašus spindulinių eukaliptų ir citrinų eterinių aliejų į šiltą vandenį, užsidenkite rankšluosčiu ir pakvėpuokite giliai pro burną, kol vanduo nustos garuoti.

Vaikams inhaliacijoms įlašinkite po 1 lašą slėninių eukaliptų, kilniųjų didramunių ir viržinių mirteinių (rozalinų) eterinių aliejų į šiltą vandenį. Inhaliacijos trukmė apie 4 min. Pakartokite inhaliacijas 4 kartus per dieną.

Perspėjimas: nepalikite prie karšto vandens indo vienų vaikų. Su vaikais geriausia kvėpuoti eterinius aliejus kartu ir naudoti nekarštą vandenį (apie 60 °C).

Eteriniai aliejai yra galingas įrankis, galintis padėti organizmui keistis kartu su metų laikais, užbėgti už akių peršalimo ligoms ir padėti puikiai praleisti žiemą sveikiems.

2. Norint išvengti žiemos ligų, svarbi ir gera nuotaika. Kaip ją pagerinti eteriniais aliejais?

Šiais laikais daugelis gali pasakyti, kad eteriniai aliejai padeda peršalus, nuo galvos, gerklės ar raumenų skausmo. Tačiau nemaža žmonių nustemba patyrę, kad eteriniai aliejai daro teigiamą poveikį gyvenimo kokybei. Jie džiaugiasi, kad pradėjus naudoti eterinius aliejus kažkokiai paprastai problemai įveikti — peršalus ar sloguojant, pagerėja jų gyvenimo kokybė: sumažėja nerimas, dirglumas, pasitaiso nuotaika.

Nieko nuostabaus čia nėra. Su aromatinėmis medžiagomis mes susiduriame kiekvieną akimirką. Nustatyta, kad būtent uoslės pojūtis gali mums padėti jaustis saugiai, subtiliai bendrauti, veikti mūsų socialinę elgseną, daryti įtaką imuninę sistemą ir netgi lemti partnerio pasirinkimą. Kvapai turi poveikį mūsų budrumui, taip pat savybę sumažinti, palaikyti ar padidinti dėmesį ir koncentraciją atlikti užduočiai. Jie gali stabilizuoti, pakelti ir pakeisti nuotaiką, sumažinti nerimą ir įtampą, paskatinti atmintį, suteikti pasitikėjimą savo kūnu ir emocinę savikliovą.
Vienas iš paaiškinimų, kodėl eterinių aliejų poveikis toks ryškus nuotaikai ir gerai savijautai — jų stiprus antioksidacinis poveikis.

Ištyrus 25 dažniausiai naudojamų eterinių aliejų antioksidacines savybes, jie išsirikiavo tokia eile: stipriausi antioksidantaičiobrelių, gvazdikėlių lapų, cinamonų lapų, eukaliptų, vaistinių ramunių, kalendrų, kadagių ir t. t.
Iš tiesų labai svarbus kvapiųjų medžiagų aspektas — jų grynai juslinės savybės, kurios mums sukelia teigiamas emocijas.

Puikūs antidepresantai — šilti balzaminiai-ambriniai kvapai — vanilių, benzoino, Peru balzamo (pastarojo eterinio aliejaus nenaudokite ant odos, nes jis gali sukelti stiprų odos sudirginimą, tačiau jo nuostabų kvapą galite paskleisti aplinkoje patepdami juo daiktus, drabužius ar popierius ant darbo stalo).

Slogią nuotaiką, niūrias mintis išsklaidantys, maloniai atpalaiduojantys yra daug citralio turintys (citrinakvapiai) eteriniai aliejai. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad tamsiuoju, šaltuoju metų laiku itin mėgiami japoniniai laureniai, imbierinės citrinžolės (palmarozos), citrinakvapiai eukaliptai, taip pat ir citrusai, ypač bergamočių eterinis aliejus.

Prieskonių kvapai, ypač biblinis cinamonų kvapas. Jis pasižymi didžiule tonizuojančia emocine galia. Ypač vertingas emociškai išsekusiems ir nervingiems asmenims — padeda išvengti emocijų antplūdžio, nuskaidrina slogias mintis.
Spygliuočių eteriniai aliejai sustiprina veiksnumą, aktyvumą, drąsą ir valią.

Eterinių aliejų sinergijos

Yra žmonų, kurie mėgsta naudoti ne vieną eterinį aliejų, o visą jų puokštę. Todėl mūsų kvapų laboratorijoje esu sukūrusi eterinių aliejų sinerginį mišinį natūraliam organizmo gyvybinių galių skatinimui „Vigor vitae“ („Žvali energija“). Šio eterinių aliejų mišinio sinergijos paskirtis — sukurti tonizuojančią ir žvalią atmosferą, kuri skatina gyvybines galias ir gerą nuotaiką bei savijautą. Mišinys ypač tinka šaltuoju metų laiku, kai ima plisti mikrobai. Jis stabilizuoja organizmą ir suteikia jėgų. Subtili eterinių aliejų sinergija tinka tiek suaugusiems, tiek vaikams.

Šią sinergiją naudokite patalpų orui valyti, gryninti ir taurinti: užlašinkite kelis lašus ant šilto paviršiaus ir paskleiskite klasėse, darželių patalpose, biuruose, žmonių susitelkimo vietose. Naudokite sausoms inhaliacijoms — nešiokitės buteliuke ar inhaliatoriuje, įkvėpkite kas keletą valandų, keliais lašais įtrinkite delnus. Arba inhaliuokite su šiltu vandeniu.

Eterinių aliejų sinergija leidžia geriau išnaudoti terapines eterinių aliejų savybes, aliejų reikia mažiau ir pasiekiamas efektas didesnis.

3. Mano pašnekovai kartais nori sužinoti, koks yra mano ypatingasis sveikatos receptas.

Mano didžiausias gėrio ir sveikatos šaltinis yra galimybė dirbti su įvairiausiais kvapais — juos tyrinėti, analizuoti, juos naudoti kaip meno priemonę kvepalams, olfaktorinio meno kūriniams įgyvendinti.
Taip pat visme kame laikausi vienos taisyklės: mažiau yra daugiau.

Ji tinka ir saugantis peršalimo ar norint palengvinti jau esamus simptomus. Reikia naudoti mažus eterinių aliejų kiekius. Dideli kiekiai, priešingai nei maži – erzina gleivinę ir vietoje laukiamo pagerėjimo gali sukelti nepageidaujamą poveikį.

Laimė Kiškūnė
aromaterapeutė, LLA (Lietuvos aromaterapeutų asociacijos) valdybos narė
Pagal šį straipsnį buvo parengta publikacija Valtiečių laikraštyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.