Aromaterapijos kryptys ir apibrėžimai

Šiuo metu pasaulyje esama įvairių aromaterapijos rūšių: estetinės, subtiliosios, klinikinės, medicininės, holistinės ir t. t.
Nesama vieningos pripažintos sistemos, kuri suskirstytų aromaterapiją į rūšis. Nėra ir vieningos mokymo sistemos. Įvairias mokyklas galima skirti priklausomai nuo jų tikslų, taip pat nuo naudojamų priemonių ir metodų, skirtų pagerinti gyvenimo kokybę eteriniais aliejais ir jų produktais.

Pamėginkime apibrėžti keletą pagrindinių krypčių. Šios gairės galbūt leis ne tik geriau orientuotis aromaterapijos pasaulyje, bet ir įgyti platesnį aromaterapijos pažinimą bei veiksmingiau ja naudotis.

Viena vertus, labiausiai paplitusia aromaterapijos kryptimi laikoma holistinė aromaterapija, kita vertus, esama gan daug painiavos ir netikslumų apibrėžiant šią aromaterapijos rūšį.

Holistinės aromaterapijos bruožai:

  • Aromaterapeutas atlieka išsamią visuminę (holistinę) kliento konsultaciją.
  • Eteriniai aliejai (ea) ir jų mišiniai dažniausiai naudojami inhaliacijoms ir aplikacijoms ant odos bei masažams.
  • Šios aromaterapijos tikslas yra pagerinti žmogaus galimybes gyventi sveikai ir harmoningai.
  • Eteriniai aliejai veikia kaip katalizatoriai, todėl jų reikia nedaug — tiek, kad pagelbėtų žmogui iš neharmoningos būsenos pereiti į harmoningą. Mūsų kūnas yra išmintingas, todėl jis tai gali padaryti pats, jei sulaukia kad ir nedidelio postūmio.

Šios aromaterapijos rūšies esmė — tai malonus, harmoningas, kokybiškas kvapas ir lietimas, naudojant nedidelės koncentracijos ea — nuo 1 iki 3 proc.

Tokia aromaterapija dar vadinama britų ar britiškąja aromaterapija. Ji išplito visame pasaulyje ir davė rimtą postūmį vystytis aromaterapijai.
Jos tikslas — pakeisti bei pagerinti žmogaus būklę, gerinant jo psichologinę savijautą.

Klinikine aromaterapija yra sprendžiamos sergančio žmogaus problemos. Dažniausiai ji naudojama kaip papildomoji terapija keliaujant ligos keliu, taip pat siekiant suvaldyti ar bent palengvinti šalutinius poveikius. Šioje srityje dažniausiai darbuojasi aromaterapinį išsilavinimą turintys žmonės, apmokyti dirbti su ligoniais. Jie dirba išvien su slaugytojais, viduriniosios grandies medicinos personalu ir gydytojais.
Aromaterapeutas dirba žinodamas diagnozę.

Eteriniai aliejai dažniausiai naudojami išoriškai kaip ir holistinėje aromaterapijoje, tačiau jų pritaikymas platesnis — jais siekiama ne tik reguliuoti emocijas ir bendrąją organizmo būklę, bet ir naikinti infekcijų sukėlėjus, gydyti žaizdas ir t. t.

Klinikinė aromaterapija nepamainoma ten, kur nepakanka holistinės aromaterapijos ir ten, kur susiduriama su alopatinės medicinos trūkumais ir netobulumais: gydant lėtines ir komplikuotas ligas, nerimą, stresą. Tai ir paliatyvinė — gyvenimo pabaigos — medicina.

Medicininė aromaterapija, dar vadinama aromatine medicina, tai alternatyviosios medicinos disciplina. Ją praktikuoja medikai — gydytojai, stomatologai, farmacininkai, veterinarai.

Čia remiamasi biocheminiu eterinio aliejaus poveikiu ląstelėms, audiniams, membranoms, hormonų, imuninei sistemai.
Eteriniai aliejai čia atlieka aromatinio vaisto vaidmenį.

Praktikuojantys medicininę aromaterapiją privalo turėti specialų išsilavinimą, gebėti savarankiškai diagnozuoti, taip pat dirbti komandoje su kitu medicininiu personalu — slaugytojais, masažuotojais, farmacininkais.

Šioje aromaterapijoje taikomi įvairiausi ea panaudojimo būdai — jie yra skiriami į vidų, naudojami žvakutėms bei inhaliacijoms, taip pat masažams, įtrynimams, vonelėms ir t. t.

Ši aromaterapija, dar vadinama prancūzų ar prancūziškąja, praktikuojama Prancūzijoje, gan paplitusi Vokietijoje.

Apibendrinant galima pažymėti, kad holistinėje aromaterapijoje eterinis aliejus atlieka subtilaus katalizatoriaus vaidmenį, o visą darbą atlieka pats organizmas. Ši aromaterapija itin praverčia siekiant įveikti stresą, pagerinti bendrą organizmo būklę, ją harmonizuoti ir grąžinti į pusiausvyrą. Šioje aromaterapijoje puikiai galima veikti kvapu, todėl ypač svarbus ea ar jų mišinio kvapas.

Klinikinėje aromaterapijoje eteriniai aliejai padeda palengvinti ar įveikti šalutinius poveikius, sumažinti blogą kvapą, skleidžiamą žaizdų, kovoti su infekcijų sukėlėjais, gydyti lėtines ligas, palengvinti išėjimo kelią. Ši aromaterapija atlieka tiek sociopsichologinį, tiek ir fiziologinį vaidmenį.

Medicininėje aromaterapijoje poveikis, kurį eteriniai aliejai daro sprendžiant konkrečią fizinę problemą, yra tiesioginis. Taikant šią aromaterapiją skiriamos didesnės ea dozės, todėl ji pasižymi didesne rizika. Be to, skirtos ea dozės vartojamos tam tikrą apibrėžtą laiką (2-3 dienas). Pacientas turi būti prižiūrimas kvalifikuoto specialisto, gebančio įvertinti rizikas ir paciento būklę. Ea mišinio kvapas šiai aromaterapijos rūšiai nėra svarbus.

Laimė Kiškūnė
2018

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *