Gyvenimo kokybės gerinimas gamtiniais antidepresantais

(ištrauka iš G. Jankauskienės knygos „Panikos priepuoliai“)

Kvapų terapijos specialistė Laimė Kiškūnė atkreipia dėmesį, kad svarbiausias žmogaus poreikis yra prasmės paieškos. Deja, šiuolaikinėje visuomenėje jį dažnai pakeičia alkoholis, narkotikai, raminamieji vaistai. Nieko keista, kad pasaulyje, kupiname streso, neužtikrintumo, žmonės ima nerimauti dėl rytojaus ir bando pabėgti nuo juos užklupusių problemų, atsikratyti nevilties jausmo.

O juk reikėtų ieškoti būdų, kaip sustiprinti fizinę, emocinę, dvasinę ir mentalinę sveikatą. Vienas iš pagalbos sau būdų – gamtinių eterinių aliejų naudojimas. „Eteriniai aliejai bent šiek tiek kompensuoja gyvos gamtos trūkumą ir padeda mums atsipalaiduoti, kai susiduriame su stresinėmis situacijomis. Viena iš pagrindinių aromaterapijos savybių – saugumas – leidžia eterinius aliejus naudoti savarankiškai“, – pasakoja L. Kiškūnė.

Patyrusi aromaterapeutė specialiai šios knygos skaitytojams sudarė eterinių aliejų, kurie veiksmingiausiai padeda kovoti su neramiomis mintimis, TOP penketą.

Aromaterapija dažnai siejama su maloniais dalykais – kvapnia, atpalaiduojančia vonia po sunkios darbo dienos, SPA procedūromis per atostogas. Ar eteriniai aliejai gali būti naudojami gydymo tikslais, kai žmogus skundžiasi kasdien jį lydinčiu stipriu nerimu, kai jį vargina panikos priepuoliai?

Apie raminamąsias, nuotaiką gerinančias ir skausmą malšinančias augalų savybes žinoma nuo seniausių laikų. Šiuolaikiniai tyrimai tik dar kartą patvirtina, kad daugelis augaluose randamų eterinių aliejų turi platų psichofizinį poveikį, nes eteriniai aliejai per uoslę tiesiogiai veikia centrinę ir autonominę nervų sistemą.

XX amžiaus septintajame dešimtmetyje Milano universiteto profesorius dr. Paolo Rovesti pirmą kartą klinikoje pademonstravo, kad eteriniai aliejai veiksmingai padeda atsikratyti nerimo ir depresijos. Ir įrodė, kad eterinių aliejų mišinys veikia kur kas geriau nei tada, kai juos naudojame po vieną.

Nervinis impulsas, kurį sužadina aromatinės molekulės, iš uodžiamojo stormens pakliūva į uodžiamąsias smegenis ir toliau keliauja limbinės sistemos link. Smegenų atsakas yra serotonino ir dopamino gamyba, o šie nervų sistemos mediatoriai, kaip žinome, reguliuoja nuotaiką.
Nustatyta, kad būtent uoslės pojūtis padeda mums jaustis saugiai ir turi įtakos socialinei mūsų elgsenai, imuninei sistemai ir netgi, pavyzdžiui, tada, kai renkamės partnerį.

Kai atliekame kokią nors užduotį, kvapai padeda mums susikoncentruoti, pakelia ar pakeičia nuotaiką, sumažina nerimą ir įtampą, stiprina atmintį, suteikia pasitikėjimo. Tai labai svarbu norint dvasiškai tobulėti. Be to, kaip liudija moksliniai tyrimai, uoslės ugdymas turi terapinį poveikį.

Kas, jūsų nuomone, lemia, kad Lietuvoje vis daugiau žmonių vargina stiprus nerimas, panikos priepuoliai?

Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje svarbiausias žmogaus poreikis, kurio nemini Abrahamas Maslow savo piramidėje, yra prasmės paieškos. Deja, šiuolaikinėje visuomenėje prasmės paieškas dažnai pakeičia alkoholis, narkotikai ar raminamieji vaistai.
Ši problema persekioja žmones ne tik Lietuvoje. Visame pasaulyje, kupiname streso, nerimo, baimės, neužtikrintumo, žmonės kenčia nuo panašių būsenų. Juos krečia nerimas dėl rytojaus ir nuolatinis nepasitenkinimas ieškant gyvenimo prasmės.

Šiandien daug diskutuojama apie holistinę, arba visybinę, mediciną, holistinę gyvenseną. Detali holizmo istorija dar neparašyta, tačiau akivaizdu, kad holistinė medicina, kuri kilo iš kontrakultūrinių judėjimų Vakaruose septintajame dešimtmetyje, vystėsi kartu su humanistine psichologija ir kitais humanistiniais – Esaleno ir kt. Naujojo amžiaus – judėjimais ir skleidė bendras idėjas, šiandien yra tapusi viena iš tokių pagalbos priemonių.

Alternatyvų paieškos susijusios ir su gydymusi, ir su gyvenimo kokybės gerinimu. Viena iš alternatyvų – aromaterapija. Ji nereikalauja sudėtingų metodikų ar nuolatinės ekspertų priežiūros. Žmonės patys gali tyrinėti eterinių aliejų poveikį. Žinoma, pradedantiesiems tenka duoti patarimų, juos padrąsinti, atsakyti į klausimus ir suteikti informacijos apie galimas eterinių aliejų kontraindikacijas.

Kaip keitėsi žmonių, kuriuos konsultavote, savijauta pradėjus naudoti eterinius aliejus?

Statistikos duomenų neturiu, galiu remtis tik empiriniais savo pastebėjimais. Daugelis žmonių nustemba patyrę, kad eteriniai aliejai daro jiems teigiamą poveikį. Jie džiaugiasi, kad pagerėja jų gyvenimo kokybė: sumažėja nerimas, dirglumas, pasitaiso nuotaika.

Sudarykite eterinių aliejų, veiksmingiausiai padedančių kovoti su neramiomis mintimis, TOP penketą.

Bergamočių eterinis aliejus. Daro poveikį hipokampui – smegenų sričiai, kuri svarbi mokymuisi, atminčiai gerinti ir atsakui į stresą.

Kvapiųjų šalavijų eterinis aliejus nedidelėmis koncentracijomis moduliuoja dopamino aktyvumą.

Pankolių eterinis aliejus. Jo inhaliacijos mažina stresą, nuovargį ir depresiją.

Jazminaičių absoliutai. Šie puikūs gamtiniai antidepresantai reguliuoja nuotaiką, didina budrumą, mažina nerimą, gerina akies ir rankos tarpusavio judesių koordinaciją. Ajurvedoje arabinių jazminaičių eterinis aliejus naudojamas kaip antidepresantas, afrodiziakas ir kaip raminamasis preparatas.

Rožių eterinis aliejus (otas). Šis eterinis aliejus mažina dirglumą ir nuotaikų svyravimą. Per odą absorbuotos rožių substancijos padeda atsipalaiduoti, atsikratyti streso, depresijos ir nerimo. Inhaliacijos mažina simpatinės nervų sistemos aktyvumą ir sumažina kraujo plazmoje apie 40 proc. adrenalino.

Masažas su levandų ir smilkalinių bosvelijų (frankincenso) eteriniu aliejumi gali padėti didelius skausmus ir depresiją kenčiantiems pacientams. Inhaliacijos su kvapiųjų kanangų ir levandų eteriniu aliejumi mažina kraujospūdį.

Koks eterinis aliejus ar jų mišinys padeda lengviau įveikti panikos priepuolį?Rožių, mandarinų, didramunių, miros, nardų eterinių aliejų mišiniai.

Kaip reikėtų naudoti eterinius aliejus siekiant geriausio rezultato?Eteriniai aliejai yra kvapnūs, lakūs, jie skirti uostymui, todėl veiksmingiausias būdas juos uostyti, inhaliuoti. Jie gerai tirpsta aliejuje, tad puikiai tinka aplikacijoms ir masažams. Aromaterapija iš esmės yra dviejų pojūčių – uoslės ir lytėjimo – sritis.

Kad eteriniai aliejai būtų veiksmingi, tereikia įlašinti kurio nors eterinio aliejaus į augalinį bazinį aliejų ir tuo mišiniu tepti kūno vietas ties tais organais, kuriuos norime gydyti. Arba tuos raumenis, kuriuos norime atpalaiduoti ar sumažinti jų skausmą. Tai, kad eteriniai aliejai yra skysti, lakūs, leidžia nesunkiai naudoti juos vonioje ar duše tiesiog kūno aptrinimui keliais lašais gryno švelnaus eterinio aliejaus.

Ar eteriniai aliejai gali būti naudojami kartu su raminamaisiais vaistais?Taip, kai kurie eteriniai aliejai sąveikauja su antibiotikais, skausmą malšinančiais ir raminamaisiais vaistais, padidina minėtų medikamentų veiksmingumą, skverbimąsi pro ląstelių membraną ir pan. Jei norite daugiau sužinoti apie kiekvieno eterinio aliejaus ir vaistų sąveiką, rekomenduoju puikią monografiją: R. Tisserand, R. Young, Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals, 2nd Edition, 2014.

Ar saugu pačiam savarankiškai gydytis eteriniais aliejais? Teko skaityti apie itin veiksmingą frankincenso eterinio aliejaus vartojimą: jį reikia gerti praskiestą vandeniu.

Natūralūs eteriniai aliejai, gauti išdistiliavus augalinę žaliavą, pasižymi kompleksiškumu, t. y. didele sudedamųjų medžiagų įvairove – tokią gali teikti tik gamta. Pagrindinės veikliosios medžiagos, itin maži papildomų komponentų kiekiai ir kvapnūs junginiai juose tarsi įvairiaspalviai kaleidoskopo stiklo gabaliukai sudaro įvairiausius nuolat kintančius derinius.

Jei eteriniai aliejai nestandartizuojami, jie yra neišsemiamas gamtinės įvairovės šaltinis ir geriausiai tinka šiuolaikiniam žmogui. Augalo veikliųjų medžiagų kompleksas yra patogus naudoti ir veiksmingas, todėl itin gerai tinka savigydai.

Būtent dėl kompleksiškumo ir visapusiškumo aromaterapija kelia susidomėjimą ir atrodo kaip naujovė. Rizika vartojant natūralius eterinius aliejus yra menka palyginus su tradicinės medicinos vaistų keliama rizika.

Aromaterapijos kūrėjai, užuot kūrę įvairias komplikuotas schemas ir mėginę eterinių aliejų naudojimą priartinti prie alopatinės medicinos, siūlo laisvą, sveiku protu grindžiamą požiūrį į eterinių aliejų naudojimą. Jų naudojimo būdai ir formos labai skiriasi nuo tablečių ir piliulių vartojimo būdų ir formų. Kadangi eteriniai aliejai yra lipofilinės (riebaluose tirpios), lakios, skystos medžiagos, logiška, kad ir jų naudojimo būdai priklauso nuo šių savybių. Sumaišę eterinius aliejus su kokiu nors augaliniu aliejumi, naudokite juos masažui, įtrynimams, aplikacijoms ar tiesiog kaip kūno aliejų.

Amerikos aromaterapeutai suformavo gyvenimo taikant aromaterapiją stilių. Anot jų, eteriniai aliejai naudojami tam, kad padarytų sveikesnį kasdienį miestiečio gyvenimą ir bent truputį kompensuotų gyvos gamtos trūkumą. Eterinių aliejų naudojimas buityje ypač vertingas, nes leidžia smalsiam žmogui be papildomų rūpesčių lavinti intuiciją, kurie eteriniai aliejai jam labiausiai tinka.

Vis dėlto tuos, kurie naudoja eterinius aliejus, turime perspėti. Kiekvienas iš mūsų savaip reaguojame į įvairias medžiagas, taip pat ir į natūralias substancijas. Prieš pradėdami naudoti bet kurį naują, jums nežinomą, aromaterapinį preparatą ant odos, patikrinkite, kaip jis veikia: keletą jo lašų užlašinkite ant mažo odos lopinėlio alkūnės linkyje ar pakinklyje, įtrinkite ir įsitikinkite, ar nėra neigiamų reakcijų. Dažniausiai oda reaguoja iš karto, tačiau pasitaiko atvejų, kai sureaguojam ir po paros. Jei atsirado paraudimas, ėmė niežėti, šlapiuoti ar berti, to eterinio aliejaus nenaudokite.

Citrusų ir skėtinių augalų eterinių aliejų netepkite ant odos, kai būnate saulėje. Jie didina odos jautrumą ultravioletiniams spinduliams.
Taip pat ant odos netepkite cinamono žievės, gvazdikėlių, čiobrelių, karvakrolio chemotipo ir kitų itin aštrių eterinių aliejų, nes jie gali sukelti kontaktinį dermatitą. Šiuos eterinius aliejus verčiau uostykite, kvėpinkite jais patalpas, o ant odos tepkite tik labai praskiestus (ne daugiau nei 1 procento koncentracijos).

Mes esame linkę kurti įvairiausius mitus, aromaterapija jais irgi apipinta. Jau žinote, kad kvapnūs eteriniai aliejai pirmiausia skirti uoslei sužadinti. Išgėrus lašą aromaterapijai skirtų eterinių aliejų tikrai nieko blogo nenutiks, tačiau, norėdami pasiekti teigiamą efektą, verčiau gerkite CO2 ekstraktus, tinktūras, ištraukas, kramtykite sakus. Juose yra tų veikliųjų medžiagų, kurios distiliuojant į eterinius aliejus nepatenka.

Kaip išsirinkti kokybišką produktą? Ar svarbi gydomųjų eterinių aliejų kilmė? Į ką derėtų atkreipti dėmesį renkantis eterinius aliejus?

Vienas dažniausiai man užduodamų klausimų yra būtent šis praktinis klausimas – kaip atskirti gerą eterinį aliejų nuo prasto? Kai sakau, kad reikia lavinti uoslę, mokytis, kaupti žinias apie eterinius aliejus, būti kritiškiems ir pasitikėti savo pojūčiais, pašnekovai dažniausiai nusivilia tokiu mano atsakymu.

Yra keletas bendrų dalykų, būdingų kokybiškiems eteriniams aliejams. Jų etiketėse turėtų būti pateiktas lotyniškas augalo pavadinimas ir chemotipas, nurodyta aiški kilmės šalis. Kokybiški eteriniai aliejai parduodami specializuotose parduotuvėse. Informacijos apie pardavėją ar gamintoją galima rasti internete. Beje, kokybiški eteriniai aliejai nėra pigūs. Tikėtis, kad didelės kompanijos parduoda tik itin aukštos kokybės eterinius aliejus, taip pat neverta.

Pirmasis mano mėginimas įvertinti eterinio aliejaus kokybę buvo labai paprastas – augalo kvapą palyginau su jo eterinio aliejaus kvapu. Eterinių aliejų distiliuotojai meistrai itin gilinasi į gyvo augalo kvapą, jį gerai pažįsta ir stengiasi atrasti tokias distiliavimo sąlygas, kurios geriausiai tiktų tam konkrečiam augalui.

Kokybiškas vieno ar kito augalo eterinis aliejus nebūtinai turi skaniai kvepėti. Jei eterinio aliejaus kvapas visai nepanašus į augalo, iš kurio jis išgautas, kvapą ir įtartinai „skaniai“ kvepia, greičiausiai tas aliejus buvo „pagerintas“ sintetiniais priedais. Kokybiškų eterinių aliejų rinkoje su tuo susiduriama retai, tačiau masinės produkcijos jūroje tai pasitaiko gana dažnai.

Beje, visai nesunku išmokti įvertinti gydomąjį eterinių aliejų poveikį. Ištepkite keliais lašais gryno eterinio aliejaus šlapią kūną po dušo procedūrų. Vieną dieną išsitepę vienų kurių levandų eteriniu aliejumi, kitą – kitų, netrukus pajusite, kuo jie skiriasi. Paskui galima praktikuotis su tos pačios šeimos augalų eteriniais aliejais – kelias dienas iš ryto ant šlapio kūno duše paskirstykite kelis lašus spindulinių eukaliptų ekstrakto aliejaus, kitas kelias dienas – mirtų, o dar kelias – penkiagyslių mirtenių eterinio aliejaus. Gana greitai suprasite, kuo jie skiriasi, perprasite jų poveikio subtilumus ir tai, kuris iš tų eterinių aliejų jums labiausiai tinka, patinka ar nepatinka.

Kokius eterinius aliejus rekomenduotumėte vartoti profilaktiškai, norint išvengti didelės įtampos ir nerimo sutrikimų?

Tuos pačius anksčiau išvardytus TOP penketo eterinius aliejus. Jie atpalaiduos, padės nuraminti mintis, atvėsinti įkaitusį protą ir sumažins nerimą.

Laimė Kiškūnė
(ištrauka iš G. Jankauskienės knygos „Panikos priepuoliai“)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.